Zaostrené na Váš svadobný deň

list In: Svadobní kameramani On: comment Comment: 0 favorite Hit: 802

Porozprávali sme s kameramanmi KS-STUDIO - Danielom a Michalom ako si správne vybrať kameramanov na svadbu a dozvedeli sme sa veľa cenných rád, ktoré sa určite zídu aj Vám.

Najskôr si o nich niečo povieme. Daniel a Michal vybudovali spoločnosť od nuly. Dnes patria k najlepším svadobným kameramanom na Slovensku a ako sami priznávajú, na svadbách ich najviac bavia rôzne zvyky. S nami sa podelili o nezvyčajný zážitok na dánsko-slovenskej svadbe a vám prezradia tipy, ako nájsť tých správnych kameramanov pre váš svadobný deň.

 

Koľko kameramanov by malo natáčať svadbu, aby vzniklo naozaj kvalitné svadobné video?

Jednoznačne odporúčame minimálne dvoch kameramanov, ktorí sa dobre poznajú a spoločne nakrúcajú už dlhšiu dobu. Je to veľmi dôleťité hlavne preto, že presne vedia, čo má ktorý z nich natočiť. Napríklad nám stačí, že sa na seba len pozrieme a už vieme, čo máme robiť.

 

A ako je to zo zvukom?

Zvuk je vo svadobnom videu osobitnou a veľmi podstatnou kategóriou. Preto používame výlučne vysoko kvalitné mikrofóny. Takúto drahú techniku však musia kameramani aj vedieť správne používať. Pri príhovoroch a rôznych iných situáciách radšej používame takzvané kravatové mikrofóny, aby sme zachytili čo najkvalitnejší zvuk bez zbytočných rušivých prvkov.

 

S tým súvisí svadobne ladená hudba. Odkiaľ čerpáte inšpiráciu pri jej výbere?

Vyberáme pesničky, ktoré sú primárne určené na svadobné videá. Ide prevažne o neznámych interpretov, ktorí komponujú práve takýto typ hudobných diel. Každá svadba a mladomanželský pár je však iný, - ich výrazy, emócie či to, aký dojem spolu vytvárajú, určuje aj výber hudby. K niektorému páru sa hodí rýchlejšia pieseň, k inímu zase pomalšia. Určite budúcim nevestám a ženíchom neodporúčame bežnú komerčnú hudbu z rádií, pretože neskôr sa im môže prestať páčiť a dokonca im môže až prekážať, hoci je to aktuálne najhranejšia pieseň.

 

Poďme sa pozrieť na svetlo. Viem, že pre kameru je alfou a omegou...

To máte pravdu. Svetlo je pre kameramana, tak aj fotografa nesmierne dôležité. Dnešné technológie sú však už také vyspelé, že kvalitná kamera - alebo lepšie povedané kvalitný fotoaparát - si vie poradiť aj s nedostatkom svetla. Doba, keď Vám niekto svietil priamo do očí, je už dávno preč.

 

Prepáčte, asi si nerozumieme. Tak kamera alebo fotoaparát?

Ale rozumieme. Dnes sa na tvorbu kvalitného svadobného videa používajú fotoaparáty. Samozrejme, nie tie bežné za pár stoviek eur, ale profesionálne v hodnote niekoľkých tisíc eur. Niektoré sú dokonca lepšie vyvinuté na nakrúcanie videa než na fotografiu. Lenže to je len časť úspechu. Treba mať aj kvalitné objektívy, ktoré sú taktiež veľmi drahé. V neposlednom rade to musí kameraman jednoducho vedieť a mať pre svadobné video cit i videnie.

 

Foto KS-STUDIO

 

Existujú rozličné štýly svadobných videí. Ktorým smerom sa uberáte vy?

Trendy sú rôzne. Niekto ide štýlom tzv. rozstrasených záberov či rýchlym, dynamickým strihom, no my sme zástancami známeho motta, že v jednoduchosti je krása. Preto preferujeme čístý, uhladený strih a kladieme dôraz na emócie, v ktorých je ukrytá jedinečnosť svadobného dňa. Veď predsa svadba je o láske a romantike a také má byť podľa nás aj svadobné video. Rozhodujúce slovo však v každom prípade majú naši zákazníci, ktorí už väčšinou majú vlastnú predstavu. Napokon svadobné video je predovšetkým o mladomanželoch.

 

Čo by si mali snúbenci všímať pri výbere kameramanov?

V prvom rade si treba pozrieť prácu viacerých kameramanov, ale pozor, nielen krátke svadobné zostrihy, no celé svadobné videá. Veľmi často sa stáva, že svadobný zostrih je nádherný, no samotné video je - povedzme to priamo a bez okolkov - totálne odfláknuté. Preto si treba vždy vyžiadať aj zaslanie celých videí. Samostatnou kapitolou je cena. Treba počítať s cestovnými nákladmi, prípadne s ubytovaním, ak si vyberieme kameramanov zo vzdialenejších častí Slovenska. Výslednú cenovú kalkuláciu si vždy poriadne skontrolujte, aby ste neskôr nezostali nemilo prekvapení. A napokon je dôležité aj osobné stretnutie pre doladenie všetkých detailov.

 

Po cenných radách nás zaujímajú vaše zážitky zo svadieb. Aké úsmevné príhody ste zažili pri natáčaní?

Zabudnutá sbadobná kytica alebo prstene - to sa na svadbách stáva bežne. Nás však najviac bavia rôzne zaujímavé tradície. Napríklad v Južnej Amerike je zvykom, že novomanželia na svadbe preskočia metlu ako symbol pohybu vpred v ich spoločnom živote v budúcnosti. Keď v Dánsku odíte zo svadobnej sály ženích, každý prítomný muž pobozká nevestu. Mlžeme potvrdiť, že slovenská časť hostí si tento zvyk veľmi obľúbila. No a po polnoci zase ženíchovi odstrihnú konce ponožiek, ktoré odovzdávajú neveste, aby ich opäť zošila. Vraj aby dokázala, že bude dobrou manželkou.

 

autor: M.M. foto: KS-STUDIO, Palo Cibula

 

Tags: ks-studio

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead alebo Reset password