Financie po svadbe? Vyriešte to pred svadbou!

list In: Po svadbe On: comment Comment: 0 favorite Hit: 329

Prejdeme si skúsenosti iných párov ohľadom financií po svadbe, pretože aj v dnešnej dobe je stále veľa párov, ktorí pred svadbou vôbec neriešia financie. To môže byť po svadbe zbytočný problém, pretože zrazu zistia, že majú úplne odlišné vnímanie nielen ohľadom peňazí po svadbe, ale aj celkovo všetkých finančných záležitostí. Táto otázka trápi z logického dôvodu najmä ženy.

Hoci existuje na túto tému viacero článkov a dokonca aj rôzne semináre, bohužiaľ stáva sa, že sa k financiám po svadbe vyjadrujú ľudia, ktorí svadbu ešte ani nemali a keď mali, tak ju mali nedávno alebo nemajú deti. Ja osobne som chlap. V roku 2022 som oslavoval 11 rokov manželstva a s manželkou máme 3 deti. Dovolím si teda tvrdiť, že mám nejaké skúsenosti, o ktoré sa s Vami rád podelím.

Budem sa snažiť prejsť si s Vami všetky možnosti narábania s financiami v manželstve, nielen to, ako to funguje u nás. Samozrejme ku všetkému dám svoje postrehy, pre a proti podľa môjho názoru. Akú cestu si zvolíte je už na Vašom rozhodnutí.

 

Čo odporúčam ako prvé?

Komunikujte o všetkom! Aj o financiách, plánoch do budúcna, o sporení/investovaní... Komunikácia je základ nielen vzťahu a Vášho šťastia, ale základ všetkého. My sme sa s manželkou brali krátko po vysokej škole, takže sme začínali spolu od nuly ako sa hovorí. Dôležité je, že sme vedeli o sebe všetko. Do približne 30 rokov asi toho veľa mať nebudete, ale po 30ke už je predpoklad, že niečo máte. Majetok, dlhy... čokoľvek. Určite je dobré vedieť, či Váš partner/partnerka má nejaké úspory, investície, sporenia, nehnuteľnosti a najmä dlhy.

Ak partner/partnerka pracuje už niekoľko rokov a nemá úspory a nebodaj má dlhy, tak sa pýtajte prečo je to tak a dohodnite si jasné pravidlá ako budete spolu fungovať. Určite sa vyhnite spotrebným úverom a radšej sporte, aby ste mali rezervu. Ak niečo chcete, neznamená to, že to musíte mať hneď. Krok po kroku. Začiatky bývajú niekedy ťažké.

Financie po svadbe

Komunikáciu máme zvládnutú a ideme na spoločný manželský život po svadbe. Každý pár stojí pred otázkou, či svoje financie spojiť do jedného spoločného účtu alebo si ponechať samostatné účty. My s manželkou máme aktuálne iba spoločný účet. Po svadbe sme mali istý čas každý samostatne účet rovnako ako pred svadbou, ale nedávalo nám to zmysel. Platili sa banke poplatky za účty a aj tak sme platili všetko z jedného účtu. Mne prischla úloha platiteľa a vybavovateľa za všetko, pretože manželku to jednoducho nebaví a nechce s tým strácať čas. Vie, že sa o to postarám. Keby náhodou nie, tak mám problém :-)

Jeden sa stará o peniaze lepšie

Tak ako u nás, tak aj u iných pároch platí, že obyčajne sa jeden vie o peniaze starať lepšie ako ten druhý alebo jedného to jednoducho nebaví. Ak je to aj u Vás jednoznačné, zvoľte si správcu peňazí, ktorý sa bude starať o rodinné peniaze/sporenie/investície. Vtedy Vám stačí jeden účet. Niečo ako manželské účty už moc nie sú, ale ten čo spravuje financie môže byť majiteľ účtu a druhý partner môže byť ako disponent účtu. To znamená, že k peniazom majú prístup obaja.

Nevýhody jedného účtu je blokácia alebo sťažený prístup k účtu v prípade úmrtia majiteľa účtu. V takom prípade banka zablokuje účet a čaká sa na dedičské konanie.

Niekto uvádza ako nevýhodu pri spoločnom účte menej súkromia pre každého z manželov. To si dovolím nesúhlasiť. Ako manželia máte spolu zdieľať všetko. Aké chcete mať súkromie? Súkromie máte mať ako manželia, nie ako jednotlivci. Ak chcete mať súkromie ako jednotlivec, tak do manželstva nechoďte. V manželstve neplatí, že sex spolu ako manželia áno a ostatné zvlášť ako jednotlivec. Tak to nemá byť. Manželstvo nie je ja, ale my. Ak Vám ide iba o pravidelný sex, tak to môžete ísť pravidelne do bordelu a zachovať si súkromie aké len chcete.

Taktiež niektorí uvádzajú, že problém môže nastať pri rozdelení účtu po rozvode. Aj to je jednoduché. Všetko čo nadobudnete počas manželstva je Vaše spoločné. Čiže každý si zoberie polovicu bez ohľadu kto koľko prispel. Ak ste mali určitý obnos peňazí pre svadbou, tak tieto peniaze sú iba Vaše. Partner nemá na ne nárok ani po rozvode. Máte právo si povedať, že tieto peniaze sú Vaše. Ale dohodnite sa na tom ešte pred svadbou. Buď ich vložíte do spoločného alebo si ich necháte bokom na inom účte a pôjdete spolu ako keby od nuly. Tak si nemáte čo vyčítať.

Výhody jedného účtu sú hlavne prehľadnosť a transparentnosť, jednoduchšia správa rodinných financií a spoločných výdavkov a úspora na poplatkoch za účty. Nám sa s manželkou časom osvedčil jeden účet.

Nevieme sa dohodnúť

Nevadí. Ak sa neviete dohodnúť, zrejme bude lepšie, ak budete mať na začiatku každý svoj účet a potom uvidíte. Niektorí si vytvoria napríklad aj tretí účet, kde každý mesiac pošlú dohodnuté percento z mesačného príjmu na spoločný účet, z ktorého sa platia spoločné výdavky. Čas ukáže, čo je lepšie. Neznamená to, že sa musíte dohodnúť hneď a tak to bude celý život. Nie, život sa mení, spolu sa meníte, vyvíjate a časom Vám môže vyhovovať niečo iné. Dôležitá je zas tá komunikácia a prispôsobovať sa danej situácii.  

Pri samostatných účtoch môže nastať teoreticky problém, keď manželka pôjde na materskú. Vtedy logicky stratí príjem. Dočasnú materskú a smiešny rodinný príspevok nerátam ako príjem. V tomto období je potrebné, aby sa o všetky výdavky postaral manžel alebo ten čo nie je doma na materskej, pretože dnes môže byť na materskej aj chlap. Ale väčšinou je to manželka. Nech je to akokoľvek, nie je fér, aby partner na materskej prispieval do spoločného účtu počas obdobia, kedy musí byť doma. Vtedy treba pravidlá upraviť. Dieťa je spoločná zodpovednosť a treba sa mu prispôsobiť po všetkých stránkach. V tomto období musí fungovať medzi partnermi maximálna spolupráca.

 

Sporte a investujte

Ak ste sa zvládli dohodnúť na týchto veciach, nič Vám nebráni mať krásne a dlhé manželstvo a vytvoriť príjemné teplo domova pre Vás a Vaše deti. Držím Vám palce!

Avšak nezabudnite myslieť aj na Vašu budúcnosť. Pravidelne si sporte a časť ušetrených peňazí investujte. Takto si zabezpečíte rezervu na horšie časy ako je napríklad strata zamestnania a iné problémy, ale zároveň Vám tieto úspory pomôžu, keď si budete chcieť alebo potrebovať niečo kúpiť.

Aké máte možnosti? Pozrite si stránku Zlatydedo.sk, kde nájdete blog s inšpiráciami.

  

Related by Tags

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead alebo Reset password